Postup práce
1. Obhliadka objektu a zistenie príčiny vlhnutia - stav strechy, strešných zvodov
vrátane vyústenia do kanalizácie, stav vodorovnej a zvislej izolácie, druh a stav
stavebného materiálu, ktorý je na danom objekte.
2. Po odbornom vyhodnotení vypracujeme návrh riešenia a cenovú ponuku
Prieskum
Jedným z prvých je prieskum vzoriek muriva, dôležité je aj štúdium pôvodnej dokumentácie a jeho porovnávanie so skutočnosťou. Stavba objektu, dostavby a rekonštrukcie môžu napomôcť zisteniu príčin vlhnutia. Sondami sa zisťuje stav a zloženie nadzemnej i základovej konštrukcie a stav hydroizolácie. Takisto je potrebné zistiť množstvo vlhkosti, prítomnosť solí, prípadne mikroorganizmov v murive.
Prieskum možno považovať za skončený až po dôkladnej obhliadke stavby vrátane strechy, klampiarskych konštrukcií, terénnych úprav a pod. Samostatnou oblasťou je kontrola stavu nosných častí krovu, drevenej stolice a jej ukotvenia v nosnom murive
Analýza a výber spôsobu sanácie
Vyhodnotenie prieskumov je najdôležitejším krokom sanácie stavby, na základe ktorého sa určia príčiny porúch a následne i spôsob sanácie. Rozhodovanie, ktorou metódou a v akom rozsahu objekt sanovať, ovplyvňujú viaceré faktory. Využitie objektu má vplyv na rozhodnutie, či je potrebný zásadný zásah do muriva, prevádzka budovy môže použitie niektorých metód obmedziť alebo znemožniť a pod. Historické stavby majú na spôsob sanovania odlišné nároky. Nemožno v nich znehodnotiť stavebné detaily, maľby, štuky...
Vzduchové sanačné systémy
Princípom je prúdenie vzduchu okolo a aj vo vnútri zavlhnutého múru, ktoré zabezpečí jeho dodatočné vysychanie.
Medzi stenou a izoláciou sa vytvorí medzera, ktorá umožňuje prevetrávanie steny. Omietka sa nanáša na predsadenú konštrukciu. V každom prípade sa musí vzduchová medzera odvetrávať. Prúdenie vzduchu by sa malo zabezpečiť medzi medzerou a exteriérom, ak toto riešenie nie je možné, môže sa (za istých podmienok) medzera odvetrávať aj do interiéru. Oboma riešeniami sa však zmenšuje vnútorná plocha miestností. Tento problém rieši odvetranie muriva pod úrovňou terénu vytvorením vzduchovej dutiny z exteriéru.
Vzduchové sanačné systémy výrazne zasahujú do stavebných konštrukcií, sú vhodné najmä na režné murivo, prípadne všade tam, kde sú nevyhnutné bezproblémové stavebné zásahy, avšak ich účinnosť je ohraničená.
Vkladanie vodorovných izolácií do muriva
Nazýva sa tiež podrezanie muriva a spočíva v prerezaní muriva po celej šírke zväčša lanovou alebo reťazovou pílou. Do prerezanej a vyčistenej škáry sa postupne po úsekoch vkladá hydroizolácia. Proti sadnutiu muriva sa úsek zabezpečí klinmi, do škáry sa vložia plastové rúrky a omietne sa. Nakoniec sa vyplní škára cez plastové rúrky zálievkovou cementovou maltou. Obdobou tejto metódy je vtĺkanie vlnitého plechu do muriva.
Podrezanie muriva znamená zásadný zásah do stavebnej konštrukcie. Pretože je prácne, na izoláciu je potrebné používať kvalitné a trvácne materiály.